Artykuły i pubilikacje



ABC karmienia piersią .
Choć karmienie piersią to czynność naturalna , masz zapewne sporo obaw i wątpliwości . Z tym przewodnikiem dasz sobie radę .
Twoje mleko jest zawsze gotowe do podania : ma idealną temperaturę , jest wolne od zanieczyszczeń i zarazków . Doskonale odpowiada potrzebom intensywnie rosnącego niemowlęcia . Przez pierwsze 6 miesięcy mleko mamy w stu procentach zaspokaja potrzeby żywieniowe malucha , a wkolejnych - jest najlepszą podstawą jego diety i działa osłonowo na delikatny układ pokarmowy , kiedy menu małego człowieka staje się coraz bardziej urozmaicone .  
Debiut z maluszkiem przy piersi .
Najważniejsze , by po narodzinach jak najszybciej przystawić dziecko do piersi . Powinnaś to zrobić już 20-30 minut po porodzie , bo w tym czasie odruch ssania u zdrowego donoszonego noworodka jest najsilniejszy . Pierwszy posiłek dziecka to zaledwie kilka łyków tzw. siary . To specyficzne mleko zawiera nie tylko glukozę , witaminy i minerały , ale przede wszystkim przeciwciała , które ochronią malucha przed pierwszymi infekcjami .
Przez pierwszych kilka dni twoje piersi produkują tylko siarę . Jest jej zwykle niewiele , ale ten rodzaj mleka jest bardzo sycący , dlatego nie powinnaś się obawiać , że maluch się nie najada .  dopiero około 3-5 doby po porodzie rusza produkcja bardziej dojrzełego mleka . Jest go już dużo więcej . Czas pobytu w szpitalu wykorzystaj na rozmowę z położną lub doradcą laktacyjnym . trenuj prawidłowe przystawianie dziecka do piersi . Dopilnuj , by odpowiednio chwytało pierś - nie sam koniec brodawki , ale całą wraz z dużą częścią otoczki . Jeśli podczas karmienia odczuwasz ból , oznacza to , że maluch ssie nieprawidłowo . Odbierz mu wtedy delikatnie pierś ( wsuń mały palec w kącik ust , malec wypuści wtedy pierś ) i przystaw go ponownie , pilnując by chwycił brodawkę głębiej . Zwróć przy tym uwagę na to , czy wargi dziecka są wywinięte , a czubek nosa i bródkla dotykają piersi . Jeśli tak , a ty nie odczuwasz bólu , to znaczy , że maluch jest prawidłowo przystawiony . 
Grunt to wygoda . 
Aby karmienie było udane i przebiegało bez kłopotów , ważne jest także dobranie właściwej pozycji . Krótko po porodzie najlepiej karmić na leżąco . Połóż się na boku ( pod głowę podłóż sobie poduszkę ) , dziecko także ułóż na boku ( brzuch do brzucha ) . Jego plecki też możesz podeprzeć poduszką . Usta dziecka powinny się znajdować na wysokości twojej piersi . Ręką ujmij pierś i dotknij sutkiem buzi malucha . Gdy owtorzy usta , delikatnie przytul go do piersi . Pamiętaj , by zawsze dziecko było przystawiane do piersi , a nie pierś wkładana do jego buzi . Karm malucha jak najczęściej , za każdym razem , gdy tego zażąda - w ciągu dnia mniej więcej co dwie godziny , w nocy co trzy . Takie regularne karmienie pomaga ustabilizować laktację na właściwym poziomie . Jeśli masz mało pokarmu , proponuj dziecku pierś jeszcze częściej . Pamiętaj , że po posiłku maluchowi musi się odbić . Gdy nakarmisz dziecko , unieś je tak , by główkę miało wyżej niż nóżki , a najlepiej połóż na swoje ramię czystą pieluszkę tetrową i unieś malucha do pionu , opierając go na ramieniu . W ten sposób łatwiej uwolnisz powietrze , które dziecko nałykało się podczas karmienia . 
Czy trzeba budzić dziecko na karmienie ?
Tak , jeśli nie skończyło pierwszego miesiąca , gdy jest wcześniakiem , maluszkiem z niską wagą urodzeniową lub ma obniżone napięcie mięśniowe .
Zachęcam mamy do karmienia w porze nocnej .
Karminie w nocy to moc korzyści zarówno dla mamy , jak i dla dziecka . Mleko jest wówczas bardziej kaloryczne , bogatsze w tłuszcze , sód , potas i żelazo . W nocnym pokarmie znajduje się trzy razy więcej tłuszczu niż w ciągu dnia . Są w nim m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe , ważne dla rozwoju mózgu , tkanki nerwowej dziecka , a także siatkówki oka . Warto pamiętać , że im częściej przystawiamy dziecko , tym lepsza jest produkcja mleka . Pod wpływem ssania w organiźmie mamy wzrasta ilość prolaktyny , odpowiedzialnej za wytwarzanie pokarmu . Jeśli jest jej niewiele , karmienia w nocy są wręcz zbawienne .
Aby piersi pozostały piękne .
Właściwa pielęgnacja w czasie ciąży i w okresie karmienia pozwoli ci zachować jędrną skórę . Najważniejsze jest systematyczność zabiegów . Wszyskie możesz wykonać sama .
1. Odpowiednia bielizna - bielizna dla karmiących mam powinna być bawełniana , miękka bez koronek i naszywek ( mogą podrażniać wrażliwą w tym czasie skórę piersi ) za to z szerokimi ramiączkami i szeroką taśmą pod miseczkami , które pomogą dobrze podtrzymać większy biust . Także na noc będzie potrzebny stanik , dzięki niemu w nocy skóra nie będzie się rozciągać . karmiącej mamie najwygodniej będzie w biustonoszu z odpinanymi miseczkami 
2. Hartowanie - codzienne naprzemienne prysznice zimne i cieple nie są może początkowo przyjemne , za to wyjątkowo skuteczne . Zmiennna temperatura bowiem doskonale wpływa na ukrwienie skóry , a więc także na jej jędrność . Pamiętaj , że taki prysznic zawsze powinien kończyć się polewaniem zimną wodą .
3. Masaż - ważne , by był delikatny , aby podczas takiegozabiegu nie rozciągać skóry . Lepiej więc opukiwać skórę , niż rozcierać . Połóż na piersi dłoń i zgodnie z ruchem wskazówek zegara przesuwaj ją wokół brodawki , kreśląc ósemkę - tak aby dłoń najpierw okrążyła jedną brodawkę , a następnie przesuneła się na drugą pierś . Taki masaż możesz także wykonać używając kostki lodu , wtedy dodatkowo poprawisz ukrwienie skóry . 
4. Nawilżanie - na rynku znajdziesz wiele balsamów przygotowanych specjalnie z myślą o kobietach w ciąży i karmiących piersią . Zwróć uwagę , czy wybrany preparat zawiera witaminę E - to ona poprawia elastyczność naskórka . Skórę najlepiej smarować po kąpieli - kiedy jest rozgrzana , lepiej wchłania odżywcze składniki kremu . 
Więcej informacji na stronach :
www.abckarmienia.pl
www.zdrowybobas.pl
www.mustela.pl
www.edziecko.pl
www.bebilon.pl
www.bebiko.com.pl




Lek-Med.pl 2010 © - strony www dla lekarzy | start | o mnie | zakres usług | referencje | galeria zdjęć | kontakt | polityka prywatności