Artykuły i pubilikacje



Mirena, Lady Insert
Lek Mirena 
To system domaciczny, który po założeniu uwalnia hormon - lewonorgestrel do jamy macicy. Kształt litery "T" zapewnia dopasowanie systemu do jamy macicy. W pionowej części systemu znajduje się cylinder zawierający hormon. Do dolnego końca podstawy systemu przymocowane są dwie nitki, służące do usuwania systemu z macicy.

Opis działania
Znajdujący się w pojemniku hormon - lewonorgestrel -jest podobny do hormonu naturalnie występującego w organizmie kobiety. System uwalnia lewonorgestrel do organizmu ze stałą prędkością, w bardzo niewielkich ilościach (20 mcg/24 h). System Mirena zapobiega ciąży na kilka sposobów. Powoduje takie zmiany w śluzówce macicy, że utrudnione jest zagnieżdżenie się tam zapłodnionej komórki jajowej. Pod wpływem hormonu następuje zagęszczenie śluzu w kanale szyjkowym, więc nasienie nie może się dostać do macicy, aby zapłodnić komórkę jajową. Zmniejsza się też ruchliwość plemników. U niektórych kobiet zostaje zahamowana owulacja.

Skuteczność w zapobieganiu ciąży domacicznego systemu Mirena jest bardzo wysoka.

Mirena ma zastosowanie w leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych. Założenie systemu Mirena powoduje znaczne zmniejszenie ich obfitości już po trzech miesiącach. U niektórych kobiet krwawienie miesiączkowe może okresowo zaniknąć. W przypadku krwawień wywoływanych przez włókniaki podśluzówkowe skuteczność leczenia może być mniejsza. Wraz ze zmniejszeniem obfitości krwawień zwiększa się stężenie hemoglobiny w surowicy krwi. System Mirena łagodzi również bóle miesiączkowe.

Wskazania do stosowania
Zapobieganie ciąży.
Idiopatyczne nadmierne krwawienia miesiączkowe.
Zanim zastosuje się lek Mirena

Przeciwwskazania
Systemu Mirena nie należy zakładać, jeżeli podejrzewa się lub stwierdza którykolwiek z niżej wymienionych przypadków:
-ciążę lub podejrzenie ciąży,
-istniejące lub nawracające stany zapalne narządów miednicy mniejszej,
-infekcje dolnego odcinka dróg rodnych,
-poporodowe zapalenie błony śluzowej macicy,
-infekcje macicy po poronieniu w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
-zapalenie szyjki macicy,
-dysplazja (nieprawidłowości w budowie) nabłonka szyjki macicy,
-nowotwór lub podejrzenie nowotworu szyjki lub trzonu macicy,
-niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych,
-wrodzone lub nabyte nieprawidłowości w szyjce lub jamie macicy, jak np. włókniakomięśniaki zniekształcające jamę macicy,
-stany, które sprzyjają rozwojowi infekcji,
-ostre schorzenia wątroby lub nowotwór wątroby,
-nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników systemu Mirena

Karmienie piersią
Podczas karmienia piersią hormonalne metody antykoncepcyjne nie są zalecane jako metody pierwszego wyboru; jako takie zalecane są jedynie niehormonalne metody antykoncepcyjne. Metodami drugiego wyboru są metody antykoncepcyjne z zastosowaniem środków zawierających wyłącznie progestageny (np. system Mirena). Dobowa dawka oraz stężenie lewonorgestrelu we krwi są niższe niż w przypadku stosowania innych hormonalnych metod antykoncepcyjnych, jakkolwiek lewonorgestrel przenika do mleka matki. Po 6 tygodniach od porodu stosowanie środków antykoncepcyjnych zawierających wyłącznie progestageny nie ma żadnego szkodliwego wpływu na wzrost i rozwój dziecka. Nie stwierdzono, aby środki antykoncepcyjne zawierające wyłącznie progestageny wpływały na ilość i jakość pokarmu.

Działania nipożądane
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są różnego rodzaju zmiany w miesiączkowaniu, takie jak: częste krwawienia, wydłużenie czasu trwania krwawienia, nieregularne krwawienie, intensywne krwawienie z jamy macicy, plamienia, skąpe krwawienie miesiączkowe lub jego brak. U 12% pacjentek obserwowano torbiele jajników (patrz punkt "Powiększone pęcherzyki jajnikowe").
Możliwe są także następujące działania niepożądane:
-często: obrzęki obwodowe lub brzuszne, zwiększenie masy ciała, nastroje depresyjne, nerwowość, zmiany nastroju, bóle głowy, bóle brzucha, bóle w podbrzuszu, nudności, trądzik, bóle pleców, bolesne miesiączkowanie, nadmierne wydzielanie śluzu z pochwy, zapalenie szyjki macicy, napięcie w piersiach, ból piersi, wypadnięcie systemu;
-niezbyt często: infekcje dróg rodnych, hirsutyzm (owłosienie ciała typu męskiego u kobiet), utrata włosów, świąd;
-rzadko: zmniejszenie popędu płciowego, migrena, wzdęcia, wysypka, pokrzywka, wyprysk, perforacja macicy.
Powyższe działania niepożądane występują najczęściej w czasie pierwszych miesięcy po założeniu systemu i w miarę upływu czasu przemijają. Nie we wszystkich przypadkach potwierdzono, iż obserwowane objawy mają związek ze stosowaniem systemu Mirena.
Inne powikłania
Ciąża wynikająca z nieskuteczności tej metody może być ciążą pozamaciczną. Podczas stosowania domacicznego systemu może wystąpić (nawet ciężkie) zakażenie narządów miednicy mniejszej. Powiększenie pęcherzyków jajnika (torbiel jajnika) może wymagać konsultacji z lekarzem. System Mirena może przebić ścianę macicy.

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w przypadku utrzymującego się bólu w dolnej części jamy brzusznej, podwyższonej temperatury ciała, bólu w trakcie stosunku płciowego oraz nietypowych krwawień z dróg rodnych
Ciąża pozamaciczna
Zajście w ciążę w czasie stosowania systemu Mirena jest bardzo mało prawdopodobne. Jednakże, jeśli w czasie stosowania systemu Mirena kobieta zajdzie w ciążę, istnieje prawdopodobieństwo ciąży pozamacicznej. Ciąża pozamaciczna jest ciężkim stanem, który wymaga natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza. Objawy, które mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną i wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza, to:
-zatrzymanie krwawień miesiączkowych, a następnie wystąpienie uporczywych krwawień lub bólu,
-tępe i (lub) bardzo silne bóle w dolnej części jamy brzusznej,
-typowe objawy ciąży z równoczesnym krwawieniem i zawrotami głowy.
Infekcje

Zakładanie systemu Mirena przy użyciu aplikatora zmniejsza ryzyko zakażenia w czasie zabiegu wprowadzania go do jamy macicy. Aplikator systemu Mirena został zaprojektowany tak, by zmniejszać ryzyko infekcji. Ryzyko infekcji wzrasta przy kontaktach seksualnych z wieloma partnerami. Infekcje narządów miednicy mniejszej muszą być właściwie leczone, gdyż mogą wpływać na płodność oraz zwiększać ryzyko ciąży pozamacicznej.
System Mirena należy usunąć w przypadku nawracających stanów zapalnych błony śluzowej macicy lub narządów miednicy mniejszej, jeśli występują ostre stany zapalne lub nie ustępują one po kilkudniowym okresie leczenia.
Powiększone pęcherzyki jajnikowe
Właściwości antykoncepcyjne systemu Mirena związane są z jego działaniem miejscowym, zatem u kobiet w wieku rozrodczym cykle miesięczne są zwykle owulacyjne i dochodzi do pęknięcia pęcherzyka jajnikowego. Niekiedy niepęknięty pęcherzyk nie zanika przez pewien czas i może się powiększać. W większości przypadków te powiększone pęcherzyki nie dają żadnych objawów, choć mogą dawać objawy podobne do torbieli jajnika: ból w obrębie miednicy mniejszej lub ból w czasie stosunku.
Takie powiększone pęcherzyki jajnikowe (torbiele) zazwyczaj zanikają samoistnie, lecz mogą też wymagać interwencji medycznej.
Przebicie ściany macicy
W bardzo rzadkich przypadkach, z reguły w czasie zakładania, system może naruszyć bądź przebić trzon lub szyjkę macicy. System, który znalazł się poza jamą macicy, należy usunąć.
Ryzyko powstania skrzeplin w naczyniach krwionośnych
Niektóre badania wykazały, że u kobiet, które stosują tabletki antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen, może nieznacznie wzrosnąć ryzyko powstawania skrzeplin w naczyniach krwionośnych, jednak wyniki tych badań nie były jednoznaczne. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na powstanie skrzeplin w naczyniach żylnych lub tętniczych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Do objawów tych mogą należeć: jednostronny ból lub obrzęk nogi, nagły silny ból w klatce piersiowej, który może ale nie musi promieniować do lewego ramienia, nagła duszność, nagłe ataki kaszlu, każde nietypowe, silne, długotrwałe bóle głowy, nagła częściowa lub całkowita utrata wzroku, widzenie podwójne, mowa zamazana lub utrata zdolności mowy (afazja), zawroty głowy, zapaść, która może być połączona z napadem padaczkowym, niedowład lub bardzo wyraźne drętwienie obejmujące jedną stronę lub część ciała, zaburzenia ruchowe, silny ból w jamie brzusznej. Objawy wskazujące na powstanie skrzeplin w naczyniach oka to: nagła częściowa lub całkowita utrata wzroku bez wyraźnej przyczyny, widzenie podwójne lub inne zaburzenia widzenia o nieokreślonej przyczynie.
Nadal dyskutowane jest istnienie związku między żylakami oraz zakrzepowym zapaleniem żył powierzchownych (zapalenie żył z tworzeniem się skrzeplin) a żylnymi zaburzeniami zakrzepowo-zatorowymi.

Inne konieczne informacje dotyczące leku Mirena
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku
- Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, gdy potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja.
- Lek ten został przepisany ściśle określonej osobie i nie należy go przekazywać innym, gdyż może im zaszkodzić, nawet jeśli objawy ich choroby są takie same.

Mirena, 52 mg, 20 mcg/24 h, system terapeutyczny domaciczny
(Levonorgestrelum)

1 system terapeutyczny domaciczny zawiera, jako substancję czynną, lewonorgestrel: 52 mg (uwalniana początkowo dawka wynosi 20 g (mikrogramów)/24 h).

Wykaz substancji pomocniczych jakościowy

Polidimetylosiloksan elastomer
Polidimetylosiloksan tubing zawiera bezwodną krzemionkę koloidalną
T-body o składzie:
Polietylen zawierający 20 - 24 % siarczanu baru
Nici o składzie:
Polietylen
Tlenki żelaza (E 172) poniżej 1 %

Dostępne opakowania

Blister APET/TYVEK zawierający jeden, sterylnie pakowany system terapeutyczny domaciczny.

Podmiot odpowiedzialny:
Schering Polska Sp. z o.o.
ul. Migdałowa 4
02-796 Warszawa
Polska

Wytwórca:
Schering Oy
Pansiontie 47
20210 Turku
Finlandia

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do lekarza lub przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:

Bayer Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 158
02-326 Warszawa

tel. (22) 645 17 35
tel. (22) 645 13 00

Więcej informacji na stronie
www.mirena.pl
www.antykoncepcja.pl
www.antykoncepcyjne.net
www.kobiety.org
www.doz.pl
www.milionkobiet.pl
www.grabieniec.pl




Lek-Med.pl 2010 © - strony www dla lekarzy | start | o mnie | zakres usług | referencje | galeria zdjęć | kontakt | polityka prywatności