Artykuły i pubilikacje



Narodziny bliskości !!
Dziecko chłonie twoje emocje niczym, gąbka . Kiedy więc ty czujesz się szczęśliwa i spełniona , maleństwo jest pogodne i mniej absorbujące . Dlatego dbaj o swój nastrój . Recepta na twoje dobre samopoczucie jest prosta . Zamiast skupiać się na tym ,  by niemowlę jak najszybciej nauczyło się czegoś nowego , po prostu bądź blisko niego . Okazując dziecku miłość , dostarczysz mu bodźców , które pobudzą wyobraźnię i rozwiną sprawność . Nauka przyjdzie sama .
Rozpieszczanie kontrolowane .
Czułym , a jednocześnie pewnym dotykiem sprawisz , że odważniej będzie stawiało pierwsze kroki , stanie się śmielsze . Nie obawiej się więc , że nosząc dziecko na rękach , rozpieścisz je . czując twą bliskość , chętniej będzie się rozglądać , poznawać otoczenie i nowe twarze . Kołysanie małego człowieka rozwinie jego zmysł równowagi . Ominą go bóle brzucha czy problemy ze spaniem , spowodowane lękami i nerwowością  podczas dnia . Wzmocni się też układ odpornościowy dziecka , bo energia , z której czerpie rosnący organizm nie jest marnowana na walkę z lękiem , stresem . Do kołysania nie musisz używać wyłącznie swoich rąk . U taty będzie się czuło doskonale , bo jego ramiona są silne i pewne , a męski , niski głos - zwłaszcza dla malca , który przebywa głównie z mamą - brzmi interesująco .
Gest , słowo , dotyk .
Zmysł dotyku jest szczególnie ważny we wczesnym okresie życia . Dziecko dzięki niemu uczy się świata . wrażenia dotykowe są odbierane całą powierzchnią skóry przez receptory i jedno czułe muśnięcie wywołuje dużą aktywność mózgu . Nie musisz szukać na czułości czasu , którego przecież masz niewiele .Zwykłe codzienne czynności - zmiana pieluszki , karmienie czy spacer to świetny pretekst do okazywania dziecku miłości . Możesz delikatnie masować je ciepłymi dłońmi podczas przewijania , zamiast w pośpiechu zmieniać mu piluszkę . a kiedy musisz oddalić się od maluszka na dłuższą chwilę ? Gotując obiad , mów do niego ; opowiadaj co robisz , nawet powtarzaj po kilka razy ; i tak będzie zachwycony . Podczas spaceru pozwól dziecku obserwować swoją twarz , uśmiechaj się . Jednocześnie od pierwszych dni życia pokazuj dziecku , jak wielką przyjemność sprawiają ci jego czułe gesty . Niech gładzi twoje policzki , łapie za włosy . Twój uśmiech to zachęta do miłych zachowań - szybko się przekonasz , że maluch stanie się mniej absorbujący i nie będzie marudził bez wyraźnego powodu . Nauczy się w ten sposób okazywania uczuć bliskim mu osobom . 
Coś dla zabieganej mamy .
Okazywanie dziecku miłości staje się szczególnie ważne , gdy masz dla niego niewiele czasu . Od porcji czułości zacznij dzień . Nastaw budzik pół godziny wcześniej i pozwól mu obudzić także malca . Kwadrans przytulania w łóżku rodziców to idealny początek dnia . Potem posadź malca w foteliku , niech obserwuje , jak parzysz kawę i przygotowujesz mu kaszkę . Wracając po pracy do domu , spróbuj najpierw pozbyć się biurowych stresów , np. robiąc krótki spacer . W domu zrzuć " mundurek " i wskocz w domową koszulę , w której dla dziecka pachniesz jego ukochaną mamą . A kiedy przyjdzie weekend , pobądź z dzieckiem dłużej . Ale pozwól mu też nacieszyć się tatą .  
Rozstanie z dzieckiem nie musi być trudne . 
Po kilku miesiącach ciągłego przebywania z maluszkiem wracasz do pracy . Ten moment nie musi być trudny  ani dla ciebie , ani dla dziecka .  Sprawdź , jak się przygotować , by bezboleśnie przestawić się na nowy sposób wspólnego funkcjopnowanioa . Przede wszystkim pamiętaj , że wracając do pracy , nie krzywdzisz swojego dziecka . Ta sytuacja prędzej czy później musiała nastąpić . Co weięcej , z reguły jest tak ,że młodsze dzieci ( kilkumiesięczne ) łatwiej i szybciej adaptują się do nowej sytuacji , niż 2-3 letnie maluchy . Rozstanie z czasem przestanie być aż tak bolesne . Oczywiście , będziecie za sobą tęsknić , ale pomyśl , ile radości sprawi wam spotkanie po ośmiu godzinach rozłąki ! Jak przygotować malucha do tego momentu ?
1. Trenuj rozstania - zanim na dobre wrócisz do pracy , przyzwyczajaj malucha do swojej nieobecności . Zostaw go na kilka godzin z zaufaną osobą ( babcią , tatą , nianią ) . Jeśli zdecydowałaś się na opiekunkę , poproś ją by zaczęła przychodzić już dwa tygodnie wcześniej , tak , by dziecko bez szoku przyzwyczaiło się do jej obecności .
2. Zrób przegląd rzeczy - uzupełnij zapasy pieluch , wilgotnych chusteczek , kosmetyków . Przygotuj zamrożone mleko , kup kilka opakowań soczków , gotowych obiadów i deserków , tak byś była spokojna , że w czasie twojej niepbecności niczego dziecku nie zabraknie .
3. Lista telefonów - zapisz wszystkie ważne telefony ( do ciebie , taty , babci , pediatry ) i powieś w widocznym miejcu , tak aby osoba , która zajmuje się dzieckiem , gdy ty jesteś w pracy , w każdej chwili mogła się z wami skontaktować .
4. Opanuj niepokój dziecka - za każdym razem , gdy wychodzisz z domu , krótko , ale czule pożegnaj się z dzieckiem . I wyjdź . Jeśli zobaczy , że jego płacz zatrzymuje cię w domu , głośne rostania potrwają dłużej . Bez obaw - szybko przyzwyczaj się do twojej czasowej nieobecności . Maleńkie dziecko jest szczególnie wrażliwe na zapach matki , dlatego warto zostawić mu pachnący tobą szal lub sweter .  
5. Kiedy jest najlepszy moment ? 
- Młodsze niemowlę - bardzo potrzebuje bliskości . Nie wie , że mamam jest odrębną osobą . Kiedy kończy 6-7 miesięcy , coraz większa ruchliwość , koordynacja ruchowa i ciekawość sprzyjają poznawaniu świata . To dobry moment na krótkie rozstania , na oswajanie się z tym , że mama nie jest na każde zawołanie . Kiedy zacznie maridzić , nie musisz zaraz iść do niego . Te krótkie chwile spędzone osobno są ważne .
- Około ósmego miesiąca - pojawia się lęk przed rozłąką z mamą . Ten przełom nazywa się czasami kryzysem ósmego miesiąca . Jeśli wcześniej zostawiałeś niemowlę , znacznie łatwiej będzie mu pogodzić się z twoimi wyjściami z domu .
- W okolicach pierwszych urodziń - to dobry moment do wydłużania rostań . Maluch jest teraz pochłonięty zdobywaniem świata i z większym spokojem znosi nawet wielogodzinną rozłąkę .
Ważne to , co jest między mamą i tatą .
Nie zapominajmy , że dzicko jest dobrym obserwatorem i ważne są dla niego relacje między mamą a tatą . Przytulania się do siebie nie powinni odkładać na czas , kiedy dziecko zaśnie .Nie powinni odsuwać się od siebie pośpiesznie , gdy maluch nakryje ich na całowaniu się . Niech widzi czułe gesty , gdy mijacie się lub na kanapie oglądacie film . Niech widzi ciepło i prawdziwe emocje . Dzięki temu będzie dorastał w przekonaniu , że dom to miejsce bezpieczne i szczęśliwe .
Więcej na ten temet na stronach internwetowych :
www.tuliluli.pl
www.jejdziecko.pl
www.edziecko.pl
www.babyonline.pl




Lek-Med.pl 2010 © - strony www dla lekarzy | start | o mnie | zakres usług | referencje | galeria zdjęć | kontakt | polityka prywatności