Artykuły i pubilikacje



Nietrzymanie moczu - zasady diagnostyki i leczenia w pigułce .
Nietrzymanie moczu jest poważnym , szeroko rozpowszechnionym i często jeszcze wstydliwym problem społecznym dotykającym głównie osoby dojrzałe a przede wszystkim kobiety .
Jest to choroba bardzo uciążliwa , która nieleczona powoduje wiele powikłań , zarówno somatycznych jak i psychicznych .
Według International Continence Society ( ICS ) nietrzymanie moczu definiuje się jako niekontrolowane mimowolne wyciekanie moczu .
Ogólnie rzecz biorąc , schorzenie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn , ryzyko jego wystąpienia wzrasta z wiekiem . Uważa się , że 25% kobiet w wieku rozrodczym i aż 60% kobiet w okresie okołomenopauzalnym cierpi z powodu nietrzymania moczu .
Klasyfikacj nietrzymania moczu według ICS : 
-wysiłkowe nietrzymanie moczu - występuje gdy związanemu z kaszlem lub ciężką pracą fizyczną wzrostowi ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej towarzyszy mimowolne wyciekanie moczu . Wsród przyczyn upatruje się wrodzone nieprawidłowości kolagenu , wiek , przebycie ciąży i porodu , otyłość , zaparcia , zaburzenia statyki nareządu płciowego , choroby związane z kaszlem .
- naglące nietrzymanie moczu - jest jednym z objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego . 
- nietrzymanie z wypływem moczu z przepełnionego pęcherza - jest wynikiem nadmiernego rozciągania ścian pęcherza na skutek upośldzenia kurczliwości mięśnia wypieracza . 
- nietrzymanie moczu pozazwieraczowe . 
- nietrzymanie moczu o mieszanej etiologii - jest to połączenie objawów wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu .    
Leczenie :
Choroba rozwija się z różnym nasileniem. W niektórych przypadkach w początkowej fazie nie pojawiają się żadne dolegliwości, inni pacjenci narzekają na bardzo silny ból. Wśród objawów, jedne mijają zaraz po rozpoczęciu terapii, inne pozostają aż do jej zakończenia.
Przed podjęciem leczenia konieczny jest dokładny wywiad lekarski i badania, w celu diagnozy stosuje się m. in. badanie ogólne, posiew moczu, stężenie kreatyniny i mocznika w surowicy krwi, USG, a także specjalistyczne badanie urodynamiczne i radiologiczne.
Od rodzaju choroby zależny jest sposób leczenia, stosuje się leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) lub chirurgiczne. W ramach tego ostatniego wykonywane są: plastyka krocza, pochwy lub cewki moczowej i itp.
Jeśli chodzi o leczenie nieoperacyjne, np. przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, stosuje się farmakoterapię, fizykoterapię oraz ćwiczenia.
W farmakoterapii zalecane są leki hormonalne, przy nadreaktywności pęcherza moczowego, poleca się także leki antycholinergiczne. Fizykoterapia obejmuje m. in. elektrostymulację oraz zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego. Jeśli chodzi o ćwiczenia, zalecane są te, które mają na celu wzmocnienie mięśni miednicy - kinezoterapia obejmuje m. in. ćwiczenie mięśni Kegla: polega na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu przez co najmniej 20 minut. Wzmocnione i bardziej elastyczne mięśnie zapobiegają opuszczaniu się narządów i wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, ale również zwiększają też satysfakcję seksualną obojga partnerów. Po nabyciu umiejętności napinania mięśni, specjaliści dobierają indywidualny zestaw ćwiczeń do rodzaju i stopnia nasilenia schorzenia.

Pacjentom cierpiącym z powodu nietrzymania moczu poleca się :

- opróżnianie pęcherza zaraz, po odczuciu parcia;
- noszenie ubrań łatwo dających się zdjąć w nagłej potrzebie oddania moczu;
- zapewnienie sobie łatwego dostępu do toalety;
- unikanie alkoholu i kofeiny;
- nie spożywanie napojów na około 2 godzin przed pójściem spać;
- ćwiczenie mięśni Kegla;
- przy nasilonych objawach choroby używanie pieluchomajtek;

Profilaktyka .

Wśród działań profilaktycznych specjaliści polecają:
- unikanie infekcji dróg moczowych;
- zachowywanie higieny: mycie narządów płciowych każdego dnia, mycie rąk przed stosunkiem seksualnym;
- regularne oddawanie moczu;
- ograniczenie spożycia produktów zawierających alkohol i kofeinę;
- aktywność fizyczną i walkę z nadwagą;
- zbilansowaną dietę bogatą w błonnik i witaminy;

Więcej informacji na ten temat znajduje sie na stronach :
www.ntm.pl
www.choroby.biz.pl
www.poradnikmedyczny.pl
www.senior.pl
www.optimedpro-office.eu
www.urinal.pl
www.senilady.pl




Lek-Med.pl 2010 © - strony www dla lekarzy | start | o mnie | zakres usług | referencje | galeria zdjęć | kontakt | polityka prywatności